دسرهای کشورهای مختلف در ماه رمضان

[ad_1]

دسر ماه رمضان

ماه رمضان ماه برکت و میهمانی خداست.این ماه در تمامی کشورهای مسلمان و غیر مسلمان محترم شمرده می شود. آداب و رسوم هر کشور درباره ی این ماه برگرفته از فرهنگ بومی همان کشور است. یکی از مهمترین جلوه های ماه رمضان غذا های مخصوص این ماه است که با توجه به فرهنگ هر کشور متفاوت است.

دسرهای شیرین بعد از ساعت ها روزه داری طرفدار بسیاری دارد به همین دلیل دسر یکی از خوراکی های اصلی سفره افطار محسوب می شود که می تواند کاهش قند خون افراد روزه دار را در موقع افطار تا حدودی جبران کند.

در ایران انواع حلوا، شله زرد، فرنی، زولبیا و بامیه رایج ترین دسرهای ماه رمضان هستند.

در این مطلب شما را با انواع دسرهای ماه رمضان در کشورهای مختلف آشنا می کنیم.

دسر ماه رمضان

بامیه (Bamiyeh)

بامیه یکی از شیرینی های محبوب ایرانی هاست که سرو آن مخصوص ماه رمضان است،این دسر خوشمزه معمولا در سر سفره ی افطار گذاشته می شود. خمیر بامیه از ماست و آرد و نشاسته تهیه می شود و آن را در ابعاد بزرگ یا کوچک در ماسوره شیرینی پزی شکل می دهند و در روغن فراوان سرخ می کنند سپس در شهد شیرینی که معطر از گلاب و زعفران است غوطه ور می کنند.

زولبیا و بامیه,بامیه

شیرینی پیشمه (pishmeh)

پیشمه یا بیشمه شیرینی مخصوص ترکمنستان است که در شمال شرق ایران محبوبیت زیادی دارد و به عنوان سوغات مردم ترکمن در بین مردم شناخته می شود، ترکمن ها از آن به عنوان دسر افطار نیز استفاده می کنند. بیشمه شبیه بامیه است، در تهیه خمیر آن از شیر و شکر استفاده می شود و سپس در روغن فراوان سرخ می شود. بر طبق سلیقه می توان روی آن پودر قند پاشید.

پیشمه,شیرینی ترکمنی

باقلوا (baklava)

باقلوا دسر مخصوص کشورهای خاورمیانه است که ایرانی ها با نام آن به خوبی آشنا هستند، باقلوا در کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و سایر کشورهای همسایه تهیه می شود. در کشور ترکیه این شیرینی به عنوان دسر ماه رمضان محبوبیت زیادی دارد. باقلوا از لایه های نازک خمیر که لا به لای آنها پسته، بادام یا پودر نارگیل گذاشته شده است تهیه می شود، پس از پخت آن را در شربت غلیظی که آماده شده غوطه ور می کنند. باقلوای غازی اینتاب ترکیه و باقلوای باکو بسیار محبوب هستند. ایرانی های این شیرینی را به عنوان سوغاتی شهرهای یزد، تبریز و قزوین می شناسند.

باقلوا,باقلوا یزدی

کَنافه (Kanafeh)

یکی از شیرینی های محبوب کشورهای عثمانی سابق است که بیشتر در سوریه و لبنان تهیه می شود و در ماه رمضان طرفداران بیشماری دارد. این دسر یک حالت رشته ای دارد، از پنیر تهیه می شود و در یک شهد غلیظ آن را غوطه ور می کنند. خوردن آن با خامه خالی از لطف نیست.

دسر برای ماه مبارک رمضان,دسر ماه مبارک رمضان

قطایف (Katayef)

یک نوع شیرینی و دسر مناسب ماه رمضان است که در کشورهای عربی مانند مصر، عراق و اردن مرسوم است.قتایف شباهت زیادی با پیراشکی دارد و خشکباری مانند گردو و بادام را با پنیر مخلط کرده و درون یک لایه خمیر می پیچند آنگاه آن را در روغن فراوان سرخ می کنند.

دسر مخصوص ماه رمضان,دسره ماه مبارک رمضان

چه بیکه (Chebakia)

چه بیکه یک دسر خوشمزه ی مراکشی است که بر پایه ی کنجد تهیه می شود. خمیر تهیه شده را به شکل گل سرخ در می آورند و سرخ می کنند تا طلایی شود، سپس در شهد شیرینی که از عسل و گلاب  آماده شده غوطه ور می کنند و روی آن را با کنجد می پوشانند.

انواع دسر ماه رمضان,دسرهای ماه رمضان

بَس بوسا (Basbousa)

یک کیک سبک مصری است که از شیرینی های سنتی این کشور محسوب می شود. این کیک از آرد سمولینا یا نشاسته آغشته به شربت تهیه می شود. در تهیه  شربت آن می توان هر طعمی را امتحان کرد، گلاب (عصاره ی گل سرخ)، نارگیل یا پرتقال طعم خوبی به آن می دهد.

دسر ماه مبارک رمضان,دسر برای ماه رمضان

حلوا شویطر (Halwa Showaiter)

حلوا شویطر یک حلوا خوش طعم مخصوص منطقه خلیج فارس است که بیشتر در بحرین تهیه می شود و به حلوا بحرینی نیز مشهور است. این حلوا از عصاره کنجد تهیه می شود و بافتی شبیه به ژله دارد، در تهیه آن از پسته و بادام استفاده می شود، بعد از آماده شدن روی آن را با کنجد، پسته و خرده های بادام تزیین می کنند. کویتی ها به آن رَهَش می گویند و در سفره افطار مردم منطقه خلیج فارس دسر مرسومی است.

حلوا,حلوا بحرینی,,انواع دسر برای ماه رمضان

حلوا قجر کا (Qajar Ka Halwa)

حلوا قجر کا یکی از دسرهای خوشمزه و مرسوم  مردم هند به خصوص مردم منطقه پنجاب است، یک شیرینی با کلسترول پایین و درصد بالایی از ویتامین A که کمبدهای بدن را در طول روزه داری جبران می کند. در تهیه این حلوا از هویج رنده شده، شیر و آجیل استفاده می شود، طعم فوق العاده ای دارد و مناسب ذائقه پیر و جوان است. رنگ جذابی دارد و برای تزیین آن از پسته و بادام می توان استفاده کرد.

حلوا مجلسی,دسر ماه رمضان

تغذیه سالم در ماه رمضان  و سفره آرایی ماه رمضان را مشاهده کنید.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *